مهندس بیگلری در تذکر شفاهی به رییس جمهور: آقای روحانی به فکر چاره ای برای معظل بیکاری جوانان کشورمان به ویژه جوانان تحصیل کرده باشیدنماينده مردم سقز و بانه در مجلس گفت: متاسفانه چند سالي است كه به دليل كمبود اعتبارات تخصیص‌یافته كردستان به شدت دچار مشكل است و اعتبارات اندك جوابگوی طرح‌های اجرایی استان كردستان مخصوصا دو شهرستان بانه و سقز نيست كه به نوعي منطقه تجاري استان محسوب مي‌شوند.به گزارش کُردتودی، مهندس بیگلری نماينده مردم سقز و بانه در مجلس گفت: متاسفانه چند سالي است كه به دليل كمبود اعتبارات تخصیص‌یافته كردستان به شدت دچار مشكل است و اعتبارات اندك جوابگوی طرح‌های اجرایی استان كردستان مخصوصا دو شهرستان بانه و سقز نيست كه به نوعي منطقه تجاري استان محسوب مي‌شوند. اين دو شهرستان با وجود مردم غيور كه همواره پشتيبان انقلاب بوده‌اند و در دوران جنگ با اهدا شهيدان، پايبندي خود را به اين نظام اثبات كردند، حال به دليل كم توجهي مسئولان و كمبود بودجه مشكلات عديده‌اي دارند.

 

وی گفت: مشكلات بيكاري كه به دليل نا‌تمام ماندن كارخانه‌ها جوانان از آن رنج مي‌برند، در رديف مشكلات اول اين دوشهرستان است. پس از آن ضعف زيرساخت‌هاي استان مطرح است كه بايد توجه ويژه‌اي به زير ساخت‌ها و تكميل پروژه‌هاي آبي، راه، كشاورزي و مشكلات روستاها داشت. خوشبختانه مردم و مسئولان مشكلات را مي‌شناسند، اما اعتباراتي كه به اين دو شهرستان تعلق مي‌گيرد، اصلا منطقي نيست و سقز و بانه نيازمند تخصيص اعتبارات جهشي هستند.

مهندس بیگلری افزود: هم‌‌اكنون بسياري از پروژه‌هاي دو شهرستان بانه و سقز به دليل كمبود بودجه نيمه كاره و محتاج نگاه ويژه دولت به اين شهرستان‌هاست. سقز را مي‌توان شاهراه اقتصادي غرب دانست، اما متاسفانه فرودگاه آن وضعيت مناسبي ندارد و همواره از كمبود بودجه در عذاب است. مدرسه‌هاي سقزو بانه اغلب فرسوده شده‌اند و نياز به بازسازي دارند. كارخانه‌جات ما از نبود كمك‌هاي دولتي و اعتبار دچار مشكل هستند. از سوي ديگر مشكلاتي مانند اصلاح قيمت نيز مزيد بر علت و باعث نابودي بازار عراق براي مردم ما شده است. در اين بخش مي‌توان گفت به دليل تصميمات عجولانه بخش توليد و صادرات ما همواره دچار ضرر مادي مي‌شود در حالي‌كه ما بايد از توليد و صادرات حمايت و يك روال ثابت را دنبال كنيم ، تصميمات آني اين بخش را بسيار متضررر مي‌كند. در اين شرايط كه از صادركننده و توليدكننده ما حمايتي صورت نمي‌گيرد،اگر جهت دستورات و تصميمات ضرري به آنها وارد شود كه البته مي‌شود، كسي نيست كه جوابگوي زيان آنها باشد. با شرايط كمبود بودجه‌اي كه اين شهرستان‌ها دارند حداقل بايد از بخش خصوصي حمايت كنيم تا آنها با آرامش خاطر فعاليت كنند و نگران ضرر ناشي از تصميمات اشتباه نباشند. در چند سال اخير با تلاش‌هايي كه صورت گرفته بخش خصوصي را به تكاپو انداخته‌ايم تا كمبود بودجه شهرستان‌ها را از اين طريق جبران كنيم . به عنوان نمونه‌‌ از اين دست مي‌توان به عرضه اوراق مشاركت براي فرودگاه سقز اشاره كرد كه 17ميليارد و600ميليون تومان اعتبار از همين اوراق به دست آمد كه معادل بودجه 10سال گذشته شهرستان است.

نماينده مردم سقز و بانه در مجلس گفت : اين امر هم تنها با به گردش درآوردن اوراق مشارك گردشي ميسر شد و باعث شد، جهت تكميل فرودگاه گام مهمي برداشته شود. بيمارستان بانه تعطيل است و با 40 در صد پيشرفت نيازمند بودجه است اما از طريق سرمايه‌گذاران خارجي و هيات سوئدي هم به فرودگاه و هم به بيمارستان رسيدگي شد و بر اساس برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته به زودي مشكلات آنها بر طرف خواهد شد. خوشبختانه به‌طور مستمر با بخش توليد، صنعت و كشاورزي در زمينه‌هاي مختلف در ارتباط هستيم اما بخشي از تصميمات در مركز استان قابل حل نيست و نگاه كلان كشوري را طلب مي‌كند. اما با همه اين سخنان بايد تاكيد كرد كه استان كردستان و اين دو شهرستان بيش از هر چيز نيازمند اعتبارات جهشي‌اند، زيرا افزايش عرفي اعتبارات دردي را از شهرستان دوا نمي‌كند. هم‌‌اكنون اگر اعتبارات خاصي براي شهرستان منظور شود، اشتغال جوانان، منطقه اقتصادي بانه، دخانيات سقز و كارخانه سيمان سقز در اولويت اقدامات مسئولان قرار مي‌گيرد.(منبع کرد تودی)