مهندس بیگلری در تذکر شفاهی به رییس جمهور: آقای روحانی به فکر چاره ای برای معظل بیکاری جوانان کشورمان به ویژه جوانان تحصیل کرده باشیدخبرگزاري آريا-نماينده مردم سقز و بانه در مجلس، با اشاره به حضور رحماني‌فضلي در جلسه اين هفته کميسيون امنيت‌ملي مجلس، گفت: وزير کشور براي پاسخگويي به سؤالات نمايندگان درباره وضعيت پاکسازي اراضي آلوده به مين در مجلس حضور مي‌يابد.
به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از خانه ملت،محسن بيگلري ‌در تشريح سؤال مشترک اميد کريميان، سالار مرادي، رسول خضري و خود از عبدالرضا رحماني ‌فضلي وزير کشور در جلسه روز (سه‌شنبه 14 آبان) کميسيون امنيت‌ملي و سياست‌خارجي مجلس گفت: وزير کشور براي پاسخگويي به عملکرد ضعيف وزرات کشور جهت جمع‌آوري و پاکسازي اراضي آلوده به مين در مناطق مرزي به مجلس مي‌آيد.
نماينده مردم سقز و بانه در مجلس شوراي اسلامي با انتقاد از عملکرد وزارت کشور و وزارت دفاع در پاکسازي مناطق آلوده به مين افزود: با وجود اظهارات مسئولان دستگاه‌هاي مختلف در پاکسازي کامل اين مناطق، هنوز شاهد هستيم که هر چند وقت يکبار تعدادي از مردم اين مناطق به شهادت مي‌رسند.
وي ادامه داد: به‌علت پاکسازي نشدن برخي مناطق استان کردستان، حدود دو هفته پيش 5 نفر از دانش‌آموزان که اتفاقا بر روي تله‌هاي انفجاري رفته بودند، دچار نقص عضو شدند.
بيگلري افزود: بخشي از شهدا، مجروحان و افرادي که به‌علت انفجار مين نقص عضو شده‌اند، هنوز تحت پوشش بنياد شهيد و امور ايثارگران قرار نگرفته‌اند و اين موضوع تبعات بسياري را به‌دنبال دارد.
وي با اعلام اينکه هنوز آمار و نقشه‌اي براي تعيين محدوده مناطق آلوده به مين وجود ندارد، گفت: در چند سال اخير انفجار مين‌هاي جنگي در مناطقي دور از انتظار اتفاق مي‌افتد و اين موضوع يک فشار رواني را به جامعه وارد مي‌کند.
عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس، با بيان اينکه وزارت کشور و وزارت دفاع مسئول پاسخگويي به پاکسازي نشدن اراضي آلوده به مين در استان کردستان و مناطق مرزي هستند، تصريح کرد: نمايندگان به‌دنبال اين هستند که هر چه سريع‌تر اين وزارتخانه‌ها با برنامه‌ريزي براي پاکسازي اين مناطق اقدام کنند./