مهندس بیگلری در تذکر شفاهی به رییس جمهور: آقای روحانی به فکر چاره ای برای معظل بیکاری جوانان کشورمان به ویژه جوانان تحصیل کرده باشید35418 origبسم اله الرحمن الرحیم  با عرض سلام و ادب به حضور ملت بزرگ ايران به خصوص مردم شریف كردستان و همشهریان قهرمان اما محروم از امکانات (سقز و بانه) و همچنین شما نمايندگان محترم مجلس نهم و با گراميداشت ياد و خاطره شهدا و امام شهدا و آرزوي طول عمر با عزت براي مقام معظم رهبري.تبریک عرض می کنم روز 3 اسفند روز زبان مادری را به تمام اقوام ایرانی

وظیفه خود میدانم از مردم شرافتمند و آگاه بانه و سقز تقدیر ‌نمايم كه با افزايش مشاركت 80 % درصدي نسبت به دوره‌هاي گذشته و قاطعانه به عرصه انتخابات قدم گذاشته و بار امانت سنگين خدمتگزاري را بر دوش اینجانب نهادند، بنده هم با استعانت از خداوند متعال بر آنم تا با رساندن گوشه اي از هزاران درد و مشکل ناشی از محرومیت را  که بر چهره مردمانی با عزت و جوانمرد خودنمایی می کند به گوش مسئولین،صمیمانه دست نیاز به سوی آنان دراز نمایم تا در پی درمان آن بیشتر از پیش بکوشند. .

آری مردمان محروم  بانه و سقز طی  ساليان متمادی مورد بي مهري و كم توجهي قرار گرفته اند با توجه به پیشرفت عمومی کشور در سطح ملی توجه چنداني به آنان صورت نگرفته و با استناد به آمارهاي موجود عليرغم داشتن بسياري از پتانسيل‌هاي توسعه متاسفانه هنوز جزء محروم ترین شهرستانهای کشور مي باشند بنده به عنوان یک وکیل کرد مي خواهم در ابتدا توصيفي بسیار مختصر ولی گویا از يك جامعه پويا داشته باشم كه در واقع تجويزي است براي مديران و مسئوليني كه بخواهند در آن جامعه گام بردارند

آندره ژيد، يكی از نويسنده گان فرانسوي جمله ای بسیار زیبا دارد که مي گويد، همه‌ي چيزها گفته شده اند ولی چون گوش شنوايي نبوده همه را  از نو باید گفت.

چرا که لازمه موفقيت همه جانبه در هر جامعه ای شناختن دردها  و مشكلات آن جامعه است  هيچ بيماري در سراسر دنيا بدون شناخت و آگاهي به علل بيماري مداوا نگرديده است تاريخ ما نشان می دهد که بسیاری از مديران و مسئولين جامعه ما دچار مشكل فقدان تجربه پذيري از گذشته می باشند  و بايد از برخوردهای ساده انديشانه و عوامانه و بخصوص تبليغات انتخاباتي که به هر نحو ممكن خواه نا خواه در تمامي شئونات  سياسي،‌ اقتصادي و اجتماعي خود به حيات جمعي و منافع عمومي لطمه مي‌زند اجتناب كنيم و به جاي اين نگرشهاي عقيم و مخرب شيوه‌هاي كار آمد علمي و تجربي را برگزینیم كه با واقعيات منطبق می باشند مسئول خداجو و صادق وخدمتگزار بايد خواست مجموعه زير دست را در نظر داشته باشد نه رضایت مقامي كه او را منصوب كرده است،‌اما متاسفانه بسياري از مديران ما چنين می باشند، اینجانب بارها گفته ام و باز هم می گویم که در هر کجا واژه محروم را می بینم و یا می شنوم به ياد كردستان ،بخصوص بانه وسقز مي افتم امیدوارم که  روزي فرا برسد عنوان محروم از كنار كردستان عزیز برداشته شود.حال ضمن  تشكر از رئیس جمهور محترم و معاون اول ایشان كه در تبديل و ارتقاي فرمانداري سقز به فرمانداري ويژه و دستور ویژه در منطقه ویژه بانه اينجانب را حمايت نمودند می خواهم پاره اي از مشكلات عدیده حوزه انتخابيه ام را بصورت موردی ذکر نمايم هرچند که با پیگیری های مکرر و مداوم بنده جهت رفع بسیاری از آنها شخص رئیس جمهوردستور داده اند اما تا بحال قسمتی از آنها عملي نشده همچنانکه اگر تمام مصوبه هاي سفر رياست جمهوري اجرا مي‌شد بي عدالتي و تبعيض در کردستان كاملا كمرنگ مي شد .

1-ايجاد اشتغال پايدار واحداث كارخانه های صنايع مادر در بانه و سقز بسیار ضروری است چون با توجه به بحران بيكاري و عدم اشتغال ،جوانان تحصيل كرده این شهرستانها بل اجبار  ترك يار و ديار مي نمايند و يا به دام قاچاق و نها يتاً مرگ می افتند .

 2- وزير محترم صنعت معدن تجارت همچنانکه گفته شد در خصوص تسریع در اجرايی شدن امورات مربوط به منطقه ويژه بانه دستور ویژه رئیس جمهور صادر شده اما تا بحال اقدام چشمگیری نشده و رسیدگی به این امر در اشتغال جوانان بانه تاثیر بسزایی دارد وهمچنین نسبت به رسمی شدن هرچه سریعتر بازارچه مرزي سیرانبند بانه و بازارچه مرزي سيف سقز كه چندين سال است فعاليت دارد اقدام با قید فوریت ضروری است.

3-وزير محترم صنعت معدن تجارت درخصوص اجراي پروژه كارخانه سيمان سقز و راه اندازي مجدد دخانيات سقز كه رياست جمهوري دستور صادر فرموده اند سریعا اقدام فرمایید..

4- وضعيت مادی ومعیشتی روحانيون كردستان اصلا مناسب نيست و توجه ويژه به آنان ضروري است زیرا  نه تنها براي ادامه تحصيل بلكه حتی براي امرار معاش روزانه‌نیز در مشکل و مضيقه هستند.

5- وزیر محترم راه و شهرسازی چرا کردستان نباید راه آهن نداشته باشد چرا سهم کردستان از بزرگراه بسیار ناچیز است چرا خط هوایی در استان کردستان بسیار محدود است .

6-وزیر محترم راه وشهر سازی در جهت توسعه راههای بین شهری و راههای روستایی در مقایسه با سایر استانها استان کردستان آخرین استان کشور و شهرستان سقز آخرین شهرستان استان و به عبارتی آخرین شهرستان کشور می باشد.میانگین توسعه کشوری در این راستا 64 درصد ،سقز 27 درصد و منطقه سرشیو سقز 13 درصد است وزیر محترم خود شما انصاف دهید آیا این ظلم  وبی عدالتی نیست ؟چرا طرح مهر ماندگار آسفالت روستا های بالای 50 خانوار در کردستان اجرا نشده است؟ وزیر محترم لازم به ذکر است که مسکن مهر در بانه وسقز وضعیت جالبی ندارد و افزایش قیمت مسکن مهر همشهریان بانه ای و سقزی را دچار معضل بزرگی کرده است.

7- با توجه به محوریت فرودگاه سقز براي شهرهاي سقز- بانه- بوكان-سردشت – مريوان – ديواندره و تكاب که عملیات اجرایی آن از سال 84 شروع شده ولي بسیار با کندی پیش می رود تا بحال کمتر از 15 درصد پيشرفت داشته که تسریع در این امر لازم و ضروری است.

8- بيمارستانهاي جدید الاحداث سقز و بانه كه از مصوب های سفر رياست جمهوري می باشند اما به علت نداشتن اعتبار تقريباً تعطيل شده اند .

9- عملیات طرح بزرگراه كرمانشاه مياندوآب بسيار با كندی صورت می گیرد.

10- عملیات پروژه اصلاح و توسعه جاده ای بانه-‌ سقز، بانه،‌مريوان و سقز،‌مريوان- که به علت صعب العبور بودن مسیرهای آن به قتلگاه مسافران مشهور مي باشد چندین سال است شروع شده ولی متاسفانه پیشرفت بسیار کند است.

11- وزير محترم راه و شهرسازي با توجه به اینکه از سال 72 به فرهنگیان محترم سقز زمين واگذار شده ولی متاسفانه  بعد از 20 سال که بسیاری از آنها در آستانه بازنشستگی هستند و مستاجر اما هنوز تغيير كاربري داده نشده و لازم به ذكر است كه روحانيون عزيز بانه و سقز و كاركنان تامين اجتماعي فرمانداري،‌بسيج، جهاد كشاورزي نیروی انتظامی شهرداری و کارکنان چندين اداره ديگر در سقز و بانه با این مشکل مواجه هستند.

 12- وزير محترم علوم تحقيقات و فنآوري چرا از احداث دانشکده کشاورزی که جزو مصوبات سفر رياست جمهوري و هیات دولت در سال 85 می باشد هیچ خبری نیست؟ ولی با تصویب  همزمان چنین دانشکده ای در شهرهای دیگر  همین الان دانشجو در آن دانشکده ها تحصیل می نمایند آیا این ظلم نیست؟آیا این بی عدالتی نیست؟ضمناٌ تاسیس دانشگاه فنی حرفه ای به عبارتی آموزشکده فنی و حرفه ای و دانشگاه علمی کاربردی در بانه، نقطه مرزی، بسیار ضروری است لازم به ذکر است علاوه بر تاکیدات مقام معظم رهبری در راستای توسعه فنی حرفه ای متاسفانه وضعیت دانشگاه فنی حرفه ای کشور بسیار اسفناک است و جالبتر اینکه در ابداعی جدید و نابخردانه معارفه ها را بدون تودیع و مخفیانه انجام می دهند که جای بسی تعجب است البته من این موضوع را شدیداٌ تذکر می دهم و به جد پیگیری خواهم کرد.

13- جناب آقاي مرادي معاون محترم راهبردي رياست جمهوري همانگونه که مستحضر هستید مقام معظم رهبري در سفر به كردستان معلمان اخراجي را مورد تفقد خویش قرار دادند و مبلغ ده ميليارد تومان براي آنها در نظر گرفته شده ، آنان بي صبرانه منتظر دريافت هدیه رهبری می باشند.

 14- وزير محترم صنعت معدن ، تا کی تكليف معدن آهن شهر صاحب و معدن طلاي سقز روشن نميشود تا به كي ما شاهد به غارت رفتن معادن ارزشمند كشور بخصوص كردستان باشيم؟

15-ریاست محترم جمهور خودتان بهتر مي دانيد كه قيمت تمام شده محصولات کشاورزی  سوخت ، كود و ... چندین برابر شده است و این در حالی است که قيمت يك كيلو گرم گندم برابر يك بطري آب معدني است ضروری است که در قيمت گذاري سال آينده بازنگری شود.

16- وزير محترم نيرو چرا سهم مردم سقز از سد شهيد كاظمي سقز كمتر از 5% حق واقعيشان است، خبر دارید که در قیامت نسبت به اجحاف و ظلمی که در حق  مردم این منطقه شده باید جوابگو باشید؟ تا به كي کشاورزان این دو شهرستان براي مجوز يك چاه سرگردان باشند این در حالی است که در سفر هیات دولت مجوز چندين چاه کشاورزی به تصویب رسیده اما از اجرا کردن آنها هیچ خبری نیست.چرا مدیریت سدهای کردستان،شهید کاظمی سقز و تلوار بیجار و گاوشان سنندج در دست استانهای دیگر است دیگر اینکه مطالعات ساخت سد های خورخوره -سنته -کردکند و مرخز تا حدودی انجام گرفته اما اجرای آنها همچنان در هاله ای از ابهام است.همچنین سرعت پیشرفت سد عباس آباد بانه بسیار کند می باشد.

17- سرپرست محترم وزارت بهداشت ودرمان درخواست اجراي هر چه سريعتر دستور معاون اول رياست جمهوري درخصوص ام آر آی سقز را دارم زیرا در این خصوص سقز مرکزیتی برای شهرستانهای، ‌بوكان،‌سردشت، نیز می باشد‌.

18-ضمن تشکر از دستور ریاست محترم جمهوری در خصوص تبديل به بخش شدن ايرانخواه و سرا،‌خواستار تبدیل به بخش شدن دهستانهای ميرده و كلتپه که قبل از انقلاب بخش بوده اند هستم.

19- وزير محترم نفت همچنانكه مستحضريد شهرهاي بانه وسقز جزو مناطق سردسيری کشور هستند اما متاسفانه مصوبات سفر دولت بخوبی انجام نشده لازم است در اجرای این امر دستورات لازم به عمل آید.

 20- وزير محترم اقتصاد با توجه به اینکه بارها اعلام نموده ايد که براي دریافت وام زير ده ميليون تومان تنها يك ضامن كافي است اما مردم كردستان براي رقمهاي بسيار پايين تر هم دنبال دو و سه ضامن همچنان گرفتارند لازم است در زمینه شفاف سازی موضوع هرچه سریعتر اقدام شود.

21-سرپرست محترم وزارت ارتباطات امیدوارم در زمان صدارت شما تکلیف کارگزاران مخابراتی روشن شود.

22-مسئولین محترم کمیته امداد و بهزیستی کشور ضمن تشکر از شما با توجه به محروم بودن بانه و سقز و مردمان نیازمند آن توجه ویژه ضروری می باشد.

مجلسیان محترم خواستار رای به احتساب دو سال سنوات بهورزان زحمتکشان روستایی هستم . در پایان از سفر ریاست و اعضای کمیسیون صنایع و معادن و عزیزان صنایع ومعادن نهایت تشکر را دارم که برای اولین بار در تاریخ کشورمان از شهرهای بانه و سقز بازدید نموده و واقعیت هایی را به چشم خود ملاحظه نموده و اعلام کردند که کردستان پتانسیل خوبی برای سرمایه گذاری دارد.

به اميد روزی كه ديوار بي‌اعتمادي از این مرز و بوم برداشته شود و سرمایه گذاران محترم به این واقعیت پی ببرند که کردستان یکی از امن ترین استانها برای سرمایه گذاری در حد کلان می باشد و مسئولین حکومتی با مشاركت دادن نخبگان خلاق و تواناي كردستاني در مديريت هاي اجرایی وپستهای کلیدی  آنان را بیش از پیش به آینده امیدوار کنند و اين حقيقت براي همگان روشن شود كه كردستاني ها نيز همانند ساير ملت شريف ايران متعهد و وطن پرست هستند./ا

والسلام عليكم و رحمت