مهندس بیگلری در تذکر شفاهی به رییس جمهور: آقای روحانی به فکر چاره ای برای معظل بیکاری جوانان کشورمان به ویژه جوانان تحصیل کرده باشید

.....

a3

 

a1

 

DSC08940

 

شش 001

زندگی نامه

مهندس محسن بیگلری در سال 1353 در خانواده ای متدین و فرهیخته در روستای ایرانخواه از توابع شهرستان سقز دیده  به جهان گشودند.ایشان تحصیلات دوره ی ابتدایی ،راهنمایی را در همان روستا و دوره متوسطه را در شهرستان سنندج به اتمام رساندند و مدرک کارشناسی را در دانشگاه شهید رجایی تهران و کارشناسی ارشد را در رشته منابع طبیعی از دانشگاه آزاد کرج دریافت نمودند.مهندس بیگلری سالهای اولیه ی خدمت خود را با استخدام در آموزش و پرورش شهرستانهای مریوان ،سنندج و سقز سپری نمودند.تا اینکه سیر صعودی خدمات اجرایی خود را با نشان دادن شایستگی های خویش و احراز اعتماد همکاران با انتخاب دبیران و هنر آموزان به ریاست هنرستان دکتر محمود حسابی شهرستان سقز آغاز کردند و تا مهر ماه 1384 در این سمت باقی ماندند.ایشان در طول خدمت خویش همواره با انجام وظیفه در سمت های مختلف آموزشی واداری به کسب علم و دانش و گذراندن دوره های تخصصی آموزشی اهمیت بسیاری می دادند و با انجام فعالیتهای مفید مستمر در این راستا به عنوان سر گروه هنرستان های استان انتخاب شدند و با تاسیس آموزشکده فنی مهندسی سقز در سال 1384 ریاست این دانشگاه را به ایشان محول کردند. و فعالیتهای علمی آموزشی خود را در زمینه دوره های ضمن خدمت استانی و کشوری ،تدریس در دانشگاه های آزاد اسلامی سقز و سنندج و آموزشکده فنی گسترش دادند و در این مدت با درخواست و پیگیری وزارت علوم تحقیقات و فناوری از آموزش و پرورش به استخدام وزارت علوم درآمدند و حدود 6 سال ریاست آموزشکده فنی مهندسی شهرستان سقز را بر عهده داشتند و با اینکه مسئولیت و حیطه کاریشان گسترده تر شد از پای ننشستند و با عشق و علاقه ی مفرط به ایفای احسن مسئولیت و اجرای خدمت گزاری در عرصه ی علم و دانش پرونده عملکردشان هر روز بیشتر شکوفا تر می شد و به پاس تلاشهای بی وقفه و خستگی ناپذیر ده ها لوح افتخار و تقدیر وزارتی -که هیچ کدام در چشم ایشان نیامدند و حتی در نظرشان بسیار ناچیز جلوه می کردند- را دریافت نمودند و هم زمان به عنوان مدرس نمونه کشوری در میان تمام آموزشکده ه و دانشگاههای فنی و حرفه ای سراسر کشور برگزیده شدند.

آدرس دفاتر مهندس بیگلری

addressبه گزارش تهران نیوز ، دولت تدبیر و امید طرحی یک و نیم میلیون دلاری ( معادل ۵ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان ) برای توسعه روستاها و قشر عشایر ارائه داده است که پس از شائبه انتخاباتی بودن آن، مورد انتقاد کارشناسان اقتصادی قرار گرفته است.
به همین جهت با مهندس محسن بیگلری عضو هیئت رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه گفتگویی به عمل آمده که در ادامه شرح آن از نظر می گذرد:

❓با توجه به اینکه برداشت از صندوق توسعه ملی طبق اساسنامه صندوق باید به‌صورت ارزی صورت بگیرد، ولی دولت در لایحه تقدیمی درخواست برداشت ریالی از صندوق توسعه ملی را دارد. نظر شما در این مورد چیست؟

✅ دولت باید چهارچوب‌های قانونی را در این مورد رعایت کند و مجلس هم باید در تصمیم‌گیری درباره این لایحه چارچوب‌های صندوق توسعه ملی را در نظر بگیرد.

❓مشرق: آیا دولت برنامه‌ای برای استفاده از ۱٫۵ میلیارد دلار به مجلس شورای اسلامی ارائه داده است؟

✅ خیر. دولت باید برنامه خود را در این مورد ارائه دهد.

❓مشرق: به نظر شما برای ایجاد شغل در روستاها چه اقدامی باید صورت بگیرد و آیا با پرداخت تسهیلات صرف و تزریق نقدینگی مشکل اشتغال روستایی حل می‌شود؟

✅ روستاییان ما مخصوصاً در مناطق محروم مانند سقز و بانه درآمد چندانی ندارند و کمک‌های این‌چنینی از ایشان لازم است ولی باید با نظارت دقیق باشد. به‌عنوان‌مثال جوانان با دریافت وام در دولت گذشته تبدیل به بیکاران بدهکار شدند.
 یعنی با وامی که گرفتند اقدام به خریداری خودرو کردند درحالی‌که در حال حاضر نه‌تنها قدرت پرداخت قسط وام ماشینشان را ندارند بلکه در تأمین هزینه بنزین ماشین نیز مانده‌اند.
یعنی قبل از دریافت وام فقط بیکار بودند ولی الان بیکار بدهکار هستند.
با برنامه‌ریزی مشخص باید در روستاها کارگاه‌هایی برای ایجاد اشتغال ایجاد شود و همچنین فعالیت‌های اقتصادی در روستاها باید به‌صورت زنجیره‌ای ایجاد شود. برنامه‌های اشتغال‌زایی در کشور باید استان به استان و با توجه به ظرفیت‌ها و استعدادهایشان انجام شود. زیرا در هر نقطه از کشور ممکن است یک فعالیتی توجیه اقتصادی داشته باشد.
برای جلوگیری از انحراف این تسهیلات بهترین کار این است که دولت وزارت جهاد کشاورزی را مأمور این کار کند و در هر شهرستان کمیته‌ای پاسخگو باشد که طرح‌ها را به لحاظ توجیه‌پذیری اقتصادی و بازگشت سرمایه مورد سنجش قرار دهد.